Życie jest cudem
Katarzyna Kuchowska

Komentarze blogera

Wniebowstąpienie Pańskie - kłopotliwe święto (u: pastor Paweł Bartosik)

2013-05-10 20:56

@~Rabarbar
Dobry wieczór!

Cytaty piękne - to fakt. Ale nie samymi cytatami niebo zbudowane.

Wcześniej czy później, panowanie to uznają wszyscy, bez wyjątku:


Teza wielce optymistyczna.

Ciekawe tylko jak to się ma do słów Księdza Tomasza Halika, które wypowiedział przy okazji IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wygłosił wtedy wykład zatytułowany "Chrześcijanie - sól Europy?" W swoim referacie wyjaśniał, że "soli nie może być zbyt dużo", za to powinna być solą, czyli niezwietrzałą przyprawą, o pełni swoich ożywczych właściwości.

"Nie wiem, skąd wzięło się wyobrażenie, że chrześcijaństwo musi mieć wymiar masowy. Tak, chrześcijaństwo musi być zaproszeniem, propozycją dla wszystkich, a nie ezoterycznym klubem dla wąskiego kręgu wtajemniczonych. W Ewangelii jest wszak oczywiste, że Jezus był w sposób bardzo realistyczny świadomy tego, że nie wszyscy przyjmą Jego propozycje. Wiedział, że proponuje drogę stromą i niełatwą, na której wytrwają tylko nieliczni" - to Jego słowa.

Tajemnica Medjugorje (u: dk. Jacek Jan Pawłowicz)

2013-05-10 11:32

Młyny Kościoła wolno mielą

Cudownie!
Zapachniało świeżym chlebem!
Księże Jacku!
Jest Ksiądz cudownym Poetą:)
Uwielbiam czytać Księdza teksty:)
Dzięki za wycieczkę do Medjugorie - w realu nie byłam, ale dzięki temu poetyckiemu tekstowi byłam tam dziś po raz pierwszy wirtualnie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego co najpiękniejsze na ten olśniewający blaskiem Bożego piękna dzień, który przed nami.

Wniebowstąpienie Pańskie - kłopotliwe święto (u: pastor Paweł Bartosik)

2013-05-10 11:25

Dzień dobry!
Witam serdecznie w cudownie wiosennym dniu!

Pięknie napisane! Sama esencja.
Również nie nasze sumienie jest Panem. Nie możemy odwołać się do swego sumienia jako ostatecznego Sędziego, autorytetu mówiąc: ale postąpiłem zgodnie ze swym przekonaniem. Nie oceniaj mnie za to. Nikt nie może mnie za to oceniać. Wniebowstąpienie przypomina wszystkim, że przed Kimś odpowiadamy.


Nie pomijałabym jednak roli sumienia. Mówił o tym święty Tomasz z Akwinu jak ważne jest sumienie i wychowywanie własnego sumienia. Podkreślał role i znaczenie sumienia również Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Skoczowie 22 maja 1995 roku: "Polska potrzebuje ludzi sumienia!"
Wniebowstąpienie przypomina wszystkim,
że przed Kimś odpowiadamy.


Tak. Myślę, że przede wszystkim odpowiadamy przed Bogiem, ale również przed narodem, najbliższymi, rodzina i przed samymi sobą - to również ważne i warto o tym pamiętać - a to właśnie jest sumienie.

Wczoraj mieliśmy Niedzielę Wniebowstąpienia Chrystusa.


Cudownie!
A u mnie wczoraj był czwartek i rocznica zakończenia wojny - podpisanie kapitulacji Niemiec było w nocy z 8/9 maja w Karlshorst na dzisiejszym Lichtenbergu, ale świętuje się 9 maja pod Bramą Reichstagu.

A niedziela Wniebowstąpienia będzie 12 maja - na dodatek jeszcze Uroczystości Stanisławowe i procesja z Wawelu na Skałkę i potem znowu powrót na Wawel. To będzie prawdziwe Wniebowstąpienie!

Ale w Gdańsku zawsze było inaczej niż w Krakowie - to dlatego, że bliżej morza i bliżej wielkiego świata.
Kraków to Galicja, z dala od świata:)
U nas jest tak jak Pan Bóg przykazał.
Niedziela jest zawsze w niedziele a nie w czwartek!
Dlatego u mnie nie jest to
kłopotliwe święto
- raczej cudowne!

Słodkości i radosnego, bajecznie kolorowego i pachnącego dnia dla Pastora i Wszystkich Innych Rozkosznych "Misiaczków"!

Wszystko jest z Synaju (u: Bella Szwarcman-Czarnota)

2013-05-08 10:21

@~z Kujaw
A św. Gotard ew. Gothard pojawił się

może z Niemiec?
Jest w Kłóbce, niedaleko Lubienia Kujawskiego kościół,

nie byłam, ale przy najbliższej bytności na Kujawach zajrzę do Niego!

Wszystko jest z Synaju (u: Bella Szwarcman-Czarnota)

2013-05-08 10:19

@Bella Szwarcman-Czarnota

Dzień dobry Pani Bellu!
A, to ma Pani Męża Artystę - cudownie:)
Ciesze się, że to Pani dostrzegła - tak, teatr to Dom Sztuki, można nawet powiedzieć sacrum- i trzeba pamiętać o zewnętrznej szacie - jest to tez szacunek dla aktorów i ich pracy.Niekoniecznie musi to być suknia z Paryża czy Mediolanu. Wystarczy czysta biała bluzka z dodatkami. I będzie równie elegancko jak na uroczystości w szkole. Podobnie zresztą jest z Domem Bożym.
Niekoniecznie trzeba zakładać kolię od Cartiera ale wytworny, skromny czysty strój obowiązuje. A już na pewne zakryte ramiona.

Dzień zapowiada się bajecznie wprost - pachnący świat, którym Bóg nas obdarował oszałamia jak wino - dla Pani całe naręcze słodkiego bzu, który obok mnie odurza zapachem.
Radosnego i pięknego dnia!

Chorwackie Lanciano - Ludbreg (u: dk. Jacek Jan Pawłowicz)

2013-05-07 19:01

Jednocześnie musimy pamiętać, że Cudem Eucharystycznym jest każda Msza św. oprawiana w naszych kościołach i kaplicach.

No właśnie!
To sama prawda i tylko prawda!
Piękne słowa. Pięknie napisane i piękne zdjęcia.
Nie byłam - ale po przeczytaniu czuję się tak jakbym tam była.
Pozdrawiam i serdeczności w ten bajecznie kolorowy i pachnący bzami dzień!

Wszystko jest z Synaju (u: Bella Szwarcman-Czarnota)

2013-05-07 18:56

@~z Kujaw
Rotund romańskich [starych samo przez się] – jest sporo więcej.

No, tak. Ale cieszyńska i wawelska najstarsze.
Ale proszę mi powiedzieć, skąd na Kujawach św. Prokop?
To chyba tak jak Adaukt na Wawelu?
Że Feliks na Wawelu to rozumiem...
Ale Adaukt?

Piękna ta rotunda na Kujawach!
Ale Gotharda nie widziałam:(

Wszystko jest z Synaju (u: Bella Szwarcman-Czarnota)

2013-05-07 18:51

@Bella Szwarcman-Czarnota

Dzień dobry!
Witam Panią bardzo serdecznie!
Tak, ma Pani rację. Ewangelicy są na Śląsku Cieszyńskim niezwykle aktywni. Tworzą społeczność żywą, bardzo zżytą. Są bardzo twórczy i otwarci. Kościół św. Trójcy, który odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II w Skoczowie, który w tym roku (teraz w maju obchodził będzie 150 lecie istnienia) to nie tylko miejsce modlitwy i spotkań ludzi, ale także znakomite centrum kultury w takiej społeczności - jakby nie było małomiasteczkowej. W maju - 25 tego miesiąca będzie koncertował Śląsk(tytuł koncertu "Sola scriptura") znakomity zespół Pieśni i Tańca, który założył pochodzący z tego rejonu Stanisław Hadyna. Śląsk - to obok Mazowsza jedna z najpiękniejszych wizytówek Polski. Objechali kule ziemską kilka razy. Koncertowali w Australii, w Stanach i Kanadzie, w Japonii u cesarza i u królowej angielskiej. Wszędzie budząc zachwyt i wzruszenie - zawłaszcza Polonii.

Taniec ludowy, folklor, wspaniałe kolorowe stroje ludowe, piękna muzyka, piękne tancerki i tancerze, perfekcyjne wykonanie - a mają w repertuarze oprócz tańców i pieśni śląskich tańce i pieśni innych regionów Polski: oberki, mazury, krakowiaki, kujawiaki, krzesane i polonez, czy polkę - która jest tańcem czeskim, ale nazwa nawiązuje do Polski:) Oraz wiele innych, których nie wymieniam, bo to nie wykład na temat tańca ludowego.

Oprócz muzyki i tańca tak wspaniałego prezentują barwne, fantazyjne stroje ludowe, haftowane ręcznie bluzki, zapaski, żaboty, które są ozdoba nie tylko kobiet ale i mężczyzn. Nawiasem mówiąc po występie u Królowej Elżbiety, zachwyconej strojami - koronczarki z Koniakowa i Istebnej (koło Wisły) otrzymały z dworu Windsorów zamówienie na kilka kompletów bielizny stołowej ręcznie wykonanej i haftowanej.

Bogactwo tego zakątka jest przeogromne. A to przecież tylko kawałek naszej ziemi polskiej. Każda taka mała Ojczyzna to nasza perły, które zachwycają często bardziej turystów z Niemiec, Rosji czy Anglii niż naszych Polaków, którzy snobują się na egzotyczne wyspy Bora Bora czy jakieś inne Seszele.. Tak, są też ładne, ale bez przesady - monotonia klimatu może zamęczyć nawet największego fana słońca.

Pani Bellu!
Przepraszam, ale się rozpisałam.
Ale o Cieszyńskim mogę nieskończenie.
Prawie jak Tuwim o "Kwiatach polskich”:)
Pozdrawiam Panią raz jeszcze bardzo serdecznie i bardzo się cieszę, że Pani również są bliskie te cudowne strony naszej pięknej Polski.

Ps. A ulica Wyższa brama przypomina mi Pragę. Może nie przepiękną Złotą uliczkę na Malej Stranie, ale klimat Pragi wyczuwa się w cieszyńskiej architekturze. No, Praga oczywiście piękniejsza - to zrozumiałe, ale nastrój podobny.

A skoro jesteśmy przy Wyższej Bramie, to na lewo od Wyższej bramy idąc w dół od rynku w stronę granicy na Olzie jest teatr, w którym Andrzej Wajda kręcił "Ziemię obiecaną" - sceny w teatrze - piękny, secesyjny - im. Adama Mickiewicza zaprojektowany przez znakomitych architektów wiedeńskich i taki też jest w środku - klimatem przypomina teatry wiedeńskie, chociaż wystrój nieco skromniejszy od Wiednia.

Pozornie tylko odbiegłam od tematu - przecież wszystko z Synaju - cała nasza kultura osadzona jest w Biblii i w dekalogu. I ta piękna kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego też.

Pozdrawiam serdecznie.

Wszystko jest z Synaju (u: Bella Szwarcman-Czarnota)

2013-05-06 23:09


Pani Bellu jest Pani znakomita!

Cudownie Pani to odczytała.
Rzeczywiście. Dokładnie to rejony urokliwe miedzy Bielskiem a Cieszynem - tak zwany Śląsk Cieszyński. Odrębne Księstwo Cieszyńskie ze stolicą w Cieszynie. Do dzisiaj stoi zamek i baszta oraz stara rotunda romańska - jedyna zachowana oprócz tej wawelskiej św. Wacława i Adaukta. Według legendy w Cieszynie przyszli na świat trzej bracia Lech, Czech i Rus i właśnie stamtąd rozeszli się w świat i założyli trzy kraje i Państwa:)
Oczywiście to tylko legenda, ale studnia Trzech Braci stoi do dzisiaj!

Ziemia trudnej jedności - a ludzi zbratała historia, dramatyczne walki - wojny husyckie, potem walki o Zaolzie, II wojna światowa. Miasto było na szlaku bursztynowym i stąd takie z najdawniejszych czasów różne nacje i kultury.

Jest tam bardzo piękny Kościół barokowy, Muzeum Jana Sarkandra, w Górkach koło Brennej jest Muzeum Zofii Kossak, która po powrocie z Anglii zamieszkała w Skoczowie/Górkach.
Obok w Wiśle mieszka Adam Małysz - tam gdzie rzeka Wisła bierze początek i zlewają się dwa źródła Biała i czarna Wisełka.

Cudowne okolice - na wakacje, na wyprawy latem i zimą

Ludzie są życzliwi, niezwykle otwarci i serdeczni. Chociaż rejon ma bardzo burzliwą historię.
Skoczów to jedno z najstarszych miast w Polsce - prawa miejskie 1267 rok – 10 lat później po Krakowie:)

No i najważniejsza data: 22 maja 1995 rok – wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II – znał i lubił te okolice i z radością przyjechał. Przy dobrej pogodzie ze wzgórza, na którym celebrował liturgię w Skoczowie widać Tatry. Na wzgórzu teraz stoi Krzyż z Muchowca (Katowic) również jest to Krzyż Papieski wysoki, cudownie oświetlony wieczorem wygląda jak latarnia morska, która wskazuje drogę.

Kawałek dalej Żywiec i jezioro Żywieckie rewelacja do kajakowania, surfowania czy pływania i w ogóle znakomite na wakacje, A po drodze Wadowice Papieskie no i Kalwaria Zebrzydowska żeby było do kompletu. Przepiękny szlak:)

Sama radość, tradycja i historia i samo piękno!

Serdeczności na dobranoc!

Wszystko jest z Synaju (u: Bella Szwarcman-Czarnota)

2013-05-06 21:58

Dobry wieczór!

Witam Pani Bellu bardzo serdecznie!

mimo nieco odmiennej perspektywy

Myślę, że perspektywę mamy chyba podobną -wszyscy przecież zmierzamy do naszego cudownego Jeruzalem Wyzwolonego
Od wczesnego dzieciństwa fascynowały mnie inne kultury i religie - wychowałam się w małym urokliwym miasteczku, w którym mieszkali Żydzi, Ewangelicy i Katolicy. Polacy, Niemcy i Czesi.To fascynujące jak ludzie tak przecież do siebie często podobni jednocześnie potrafią się niezmiernie różnić - czyż to nie cudowny dowód na niezwykłość i bogactwo Stwórcy?

najważniejsza jest opinia gospodyni

To jasne. Gospodyni przecież decyduje - to oczywiste i zrozumiałe. Jak w domu i wszędzie gdzie jest Gospodyni czy Gospodarz.

Pozdrawiam raz jeszcze bardzo serdecznie!
No i ukłony dla Gospodyni:)

Lubię pobożność ludową (u: Dariusz Kowalczyk SJ)

2013-05-06 12:01

Dzień dobry!
Cieszę się, że przywołałaś ten tekst o pobożności ludowej.
Piękne słowa:

Niektórzy mówią, że ta cała pobożność ludowa jest dość płytka. Być może, ale nie zauważyłem, aby ci, co tak twierdzą, sami prezentowali jakąś ewangeliczną głębię. Osobiście cenię tego rodzaju pobożność. Jest ona autentyczna i mocno zakorzeniona w sercach ludzi. A poza tym stanowi dobry punkt wyjścia, aby zmierzać ku wierze bardziej dojrzałej. Podtrzymujmy zatem nasze pielgrzymki i odpusty.


Nie zapominajmy, że taka pobożność właśnie ukształtowała głęboka religijność Ojca Świętego Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
I to jest zrozumiałe - to co pisze Ojciec Dariusz.

Czy wiara ma być wiarą rozumu czy wiarą macicy

Odwieczne? Nigdy nie słyszałam takiego pytania?!

Nie bardzo Cie rozumiem, co chcesz przez to wyrazić?

Powiem Ci natomiast jak ja to rozumiem.
Tak wiara może być połączeniem rozumu i macicy (nie trzeba przepraszać - macica to cudownie skonstruowany, stworzony organ ciała kobiety czekający na przyjecie nowego życia, dla płodu jest jak najcudowniejszy pałac wyściełany atłasem i czeka na maleństwo...)
Ale w aspekcie historycznym macica - to matka.
Etymologia tego słowa to mać czyli staropolska matka - ta forma jako szczątkowa zachowała się tylko jeszcze w jedynym języku - górnołużyckim i egzystuje jako forma
Mać Boża
Matka Boża, Matka Boga
Stąd takie rozumienie jest jak najbardziej słuszne i zrozumiałe - jako powrót do macierzy, do wiary przodków, do pobożności ludowej.

W połączeniu z rozumem to cudowna mieszanka - istny koktajl Mołotowa - wstrząśnięty zmieszany i rozbije każdy beton!

Słodkości na dzień cały.
Pozdrawiam Ojca Dariusza i ukłony dla Rzymian - jak będzie Ojciec Blisko Ojca Franciszka proszę Mu się pokłonić nisko i podziękować za przypomnienie pobożności ludowej:)

PS.
A ta starsza kobiecina, która chciała hostię przykładać, to bardzo wierząca musiała być - hostia czyni cuda.
Ale czy można ją wynosić z Kościoła tego nie wiem. Może Ojciec Dariusz coś na ten temat powie, bo przecież na pewno wie doskonale jak to wygląda od strony teologicznej - i czy taka kobiecina, która chciała zabrać Pana Jezusa do domu popełnia świętokradztwo? Czy też większe świętokradztwo popełnia ten, który niemiłosiernie szydzi z Boga, Matki Bożej i Bliźnich?


Wszystko jest z Synaju (u: Bella Szwarcman-Czarnota)

2013-05-06 11:57

Księgę Kapłańską kończy ważne stwierdzenie, że wszystkie te przykazania nadał Wiekuisty poprzez Mojżesza ludowi Izraela na górze Synaj. To znaczy, że wszystko, co wydaje się dodane później, ma swoje źródło tam, na Synaju


Dzień dobry!
Piękne słowa Pani Bellu!
Też tak myślę. Tam jest początek Alfa i Omega.
Ukoronowaniem tego wydarzenia jest narodzenie Chrystusa Mesjasza.
I to jest cała nasza piękna historia dziejów.
Dziękuję Pani za ten rok wspólnie spędzony - po raz pierwszy spotkałam się z takimi dokładnymi komentarzami więc tym bardziej dziękuje.

Mówiąc słowami naszego cudownego Ojca Świętego Jana Pawła II -

Jest Pani moją Starszą Siostrą w wierze!

Może w tym roku zaprezentuje Pani jakieś teksty ze swojego czasopisma? Nie wszyscy czytają Midrasz.

Byłyby bardzo ciekawie - myślę.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę cudownego dnia w złoto-zielonych barwach, których soczystość aż kłuje w oczy.

Opodatkowany chleb (u: animus60)

2013-05-01 13:07


Buongiorno!
Dzień dobry!
bo piękno i prawda to jedno

O tak, to prawda - Bonum et pulchrum.
Dodałabym jeszcze dobro, aby był komplet i triada.
Dobro, prawda i piękno.


Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski'


to
wątpliwej urody sloganik?

Ależ Droga Panno!
Zdumiewasz mnie!?
Sloganik?
Ależ to tradycja. Sama tradycja i tylko tradycja...

Królowie polscy, zresztą nie tylko polscy tak się podpisywali.
A bywało i tak, że tytułów było kilkanaście.

Fałsz jest więc nieładny

To delikatnie powiedziane. Fałsz jest w ogóle nie do przyjęcia.

prawda, choćby była szara jak wróbelek.

ależ wróbelek bardzo pożyteczna ptaszyna.
"Ćwierkają" mi od rana:)

entuzjazmu nie chcę go zdmuchnąć,

Bez obawy - mojego nic nie zdmuchnie!

Maleńka - nie masz zresztą takiej mocy!


przydałoby mu się uporządkowanie

To raczej niemożliwe entuzjazm nie może być uporządkowany - przestałby być wtedy entuzjazmem, entuzjazm jest żywiołowy i spontaniczny.

Etymologicznie entuzjazm to zachwyt, radość, uniesienie (słowo w ogóle nie jest polskie tylko pochodzi z grecki enthousiasmós
i jest połączeniem dwu słów en-rodzajnik od) i theos (rzeczownik Bóg)
Również
Pozdrawiam majowo

"Maju, Maju, cóż zobaczymy dziś?..."


Znowu "areopagowałaś" nocą?
W nocy śpimy - jak Pan Bóg przykazał.
Niewyspany człowiek nie myśli. Albo myśli błędnie.
Mózg nie pracuje jak trzeba.
Na efekty nie trzeba długo czekać.

Opodatkowany chleb (u: animus60)

2013-04-30 21:56

@~Iza Rostworowska
Izo Droga miło Cię widzieć o wieczornej porze!
Nie był królem ani z Bożej łaski, ani z woli narodu, bo wybrała go Katarzyna.

No, ale ja nie mówiłam, że Go nie wybrała.
Miała w tym swój cel polityczny i prywatny i to wiemy przecież. Nikt tego nie neguje.
''Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski''

Tak się podpisywał.
Czyż nie pięknie?
Też bym tak chciała. Ale nie mam szans.
Mogę być najwyżej "śpiącą królewną" bo już późna pora.

Z Konstytucją 3 maja nie było tak pięknie- historia Polski domaga się rewizji, bo przez pokolenia karmiono nas jakobińskimi, a potem lewackimi mitami.


Izo Droga!
po tym cytacie chyba zacznę Ci mówić "per" Pani...
Cóż za język...

Nie do zniesienia Gwiazdko Ty Moja!

Z demokracją też nie jest pięknie, po prostu nigdy jej nie było, to też mit.


Lubię mity.
Ale tu akurat się zgadzam - prawdziwa demokracja była możliwa tylko w starożytnej Grecji na areopagu/agorze - praktycznie każdy, kto umiał mówić mógł zabrać głos.

Polecam bardzo prof. Guza, w każdym wykładzie- to najlepszy polski filozof, może nawet światowy.


Bardzo możliwe, ale to nie powód, abym Go słuchała zwłaszcza na dobranoc.
Już raz Go słyszałam. Mówił na temat Marcina Lutra. Wystarczy.

Dzięki za linki, zajrzę na pewno, ale dopiero po najdłuższym weekendzie nowoczesnej Europy!

Życzę Ci pięknego świętowania, bez względu na formę, miejsce i okoliczności.

Nie zapominaj też, ze jutro zaczyna się maj, a to wyjątkowo piękny miesiąc...

"Witaj Maj. Piękny Maj, dla Polaków błogi raj..."
albo
"Witaj Majowa Jutrzenko..."
Można jeszcze inaczej:
"Ave Maria..."

A teraz zamieniam sie w "śpiącą królewnę"...

Dziesięć tez na temat kary śmierci (u: pastor Paweł Bartosik)

2013-04-30 11:22

@Dirk Wagner
Dzień Dobry Panie Dirku!
Witam serdecznie również Autora a w Pana Osobie wszystkich znakomitych Rozmówców i Gości!

Panie Dirku!
Nie doceniałam Pana!
Jest Pan nie tylko Podróżnikiem, Badaczem kultur ale Prawdziwym Dżentelmenem (no, o trochę ostrym języku - ale to Pana słowa, ja tego nie powiedziałam...).
Panie Dirku!

Myślę, że w tym aspekcie poezji, o którym Pan mówi wszyscy jesteśmy trochę poetami. Jeśli Bóg jest Poetą? Tak. On jest Najlepszym i Największym Poetą a my wpatrujemy się w Niego - to jesteśmy poetami. Upodabniamy się do tego Poety Boskiego.
Jeden bardziej, jeden mniej - zależy od intensywności wpatrywania.

No, przyzna mi Pan w tym względzie rację, że Bóg jest Naj... pod każdym względem, więc Poetą też jest Największym i Najlepszym.

I Pan jest Poetą. Cudownym Poetą. Znakomitym Poetą wpatrzonym w Boga.
Ale z lekką nutką dekadencji i z domieszką melancholii, ze szczyptą pieprzu i odrobiną chilli:)

Tendencja sceptyczna Kościoła


że nie powiem o sceptycznej aureoli:)

Poetyckiego dnia dla Pana i Całego Grona Rozmówców !

Zabronić jednakże Kościół tejże kary nie może, bowiem postawiłby się ponad Objawieniem Bożym, które tę tzw. "karę miecza" przewiduje


"karę miecza"?
Poetyckie określenie, ale tego nie rozumiem...

Dziesięć tez na temat kary śmierci (u: pastor Paweł Bartosik)

2013-04-29 20:59

@Dirk Wagner

Dzień dobry Panie Dirku!

Miło Pana widzieć.
Zapachniało latem i dobrą kawą:)

Cieszę się, że Pan wrócił z długiej podróży badawczej i "wyjaśnia nam pisma".

Życie ziemskie/ludzkie nie jest największą świętością.


Tak, też tak myślę.
Jest cudownym darem to fakt.
Z pewnością największą wartością jest Bóg i wszelkie dary, które od niego otrzymujemy.Dar rozumu, dar mądrości, dar wiary, dar miłości etc.

No i oczywiście życie wieczne. Cudowne i pełne radości w łączności z Bogiem i Tymi, którzy wcześniej odeszli i Których kochaliśmy.

W obliczu wieczności ziemskie życie jest "jedną chwilką" jak mówił wieszcz nasz znakomity - dlatego warto się starać, aby żyć wiecznie.


Nie znam się na zabijaniu - od zarania dziejów to były zawsze męskie sprawy.
Jednak muszę przyznać, że bardzo logicznie i przejrzyście Pan to wyjaśnił.
Ale proszę zauważyć, że zarówno Ojciec Święty w Encyklice Evangelium vitae oraz Papież Benedykt XVI uważali, że karę śmierci w cywilizowanym świecie powinno się wyeliminować - poza wyjątkowymi przypadkami, kiedy mamy do czynienia z ewidentnie znieprawionymi jednostkami, które nie rokują nadziei na zmianę na lepsze.

Pozdrawiam również Pastora i Rozmówców.
Pięknego wieczoru - pełnego odurzających zapachów magnolii rozkwitłych bujnie i w tempie ekspresowym.

Jak Pan się pojawia od razu robi się jaśniej - nie wiem tylko, czy to przez to Pana zdjęcie czy w ogóle Pan ma tyle światła, które emanuje wokół.

Opodatkowany chleb (u: animus60)

2013-04-28 10:43

@~Iza Rostworowska
Witaj Droga Izo!

Jesteś cudowna!

Wspaniale, że przypomniałaś ten piękny cytat.
Rocznica Konstytucji za tydzień, więc wszyscy będą mogli się przygotować.
Zdążą też kupić flagę, albo uszyją sami - to żaden problem zszyć dwa kawałki materiału. Należy tylko pamiętać, aby biały był na górze. Odwrotnie to mają w Monaco. A flagi Monaco oczywiście można wieszać, ale czy ja wiem, czy oni są tym zainteresowani? To co prawda barwy rodowe Rodu Grimaldich, ale ród podupadł po śmierci pięknej Grace.
Teraz mają kasyna i jachty i to im wystarczy.

Droga Izo!

Wnioskuję, po formie Twojego Imienia, że jesteś jeszcze bardzo młoda - Iza - bo nie piszesz Izabela - jak Pani na Arkadii, więc tym bardziej ciesze się, że pamiętasz o takich ważnych datach.

"W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czernichowski, wraz ze Stanami Skonfederowanymi, w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi.... niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu."


Ale dalej już nie jestem taka zachwycona...

Po nas choćby potop

Nie wydaje mi się.
Pan Bóg obiecał, że potopu już nigdy nie ześle.
Owszem, są czasem dramatyczne w skutkach powodzie i ulewy, które niszczą dobytek całego życia.
Ale potopu nie będzie.Pan Bóg nie kłamie. Nigdy.

Krew Jego na nas i na syny nasze.
To Wielki Piątek i Ukrzyżuj Go!

Byle wypić i zakąsić- tego nie znam.
No, ale nie znam wszystkich cytatów o zakąszaniu...

Izo Droga, ale co ty robiłaś w nocy na Areopagu?
Sama?
Był co prawda księżyc...
Ale druga?

Ależ masz piękne nazwisko!
Jest w nim cała tradycja ziemiaństwa polskiego!
Jak Karol Hubert - tak, Ten od "Judasza z Kariothu"Gospodyni, znać, niepłocha...
Smukła...
Jak sarniątko idzie...
Jako cedry na Libanie...
Jak lilia, gdy pije rosę...Tym pięknym cytatem Cię pożegnam~~
Cudownej niedzieli, która przed nami!
Pozdrawiam serdecznie!

Monolatria dawnego Izraela a późniejsza koncepcja jedynego Boga (u: Zbrozło)

2013-04-26 11:32

@~Deitimor

Dzień dobry Drogi Panie D.T.!

Witam Pana serdecznie w tym cudownie zielono-złotym wiosennym dniu!

Polecam Panią w modlitwie Trójjedynemu.

Bardzo dziękuję! To naprawdę piękne słowa. I Pana piękne i prawdziwe Oblicze.

Cóż za agresja i frustracja w tychże słowach, nie wspominając o typowo polskim emocjonalnym i bezrozsądkowym awanturnictwie.

Ciekawa interpretacja z cyklu "Co poeta chciał powiedzieć"... albo zwyczajnie: humor zeszytów:)

Drogi panie D.T.!
Rozmawiałam z Panem wiele razy - nie ukrywam, rozmawiam z Panem zawsze z wielką radością, sympatią i serdecznością.
Co nie zmienia faktu, że nieustannie i za każdym razem mnie Pan zdumiewa swoją "nieokiełznaną" naturą, a właściwie językiem.

Doskonale wiem, że zna Pan świetnie historię, jest Pan w niej rozmiłowany prawie tak mocno jak ja, albo jeszcze bardziej.


Jeśli Pana dotknęłam, to przepraszam.

Ale to było świadome i celowe.
Chciałam, żeby Pan poczuł i uświadomił sobie wreszcie jak mogą działać Pana niektóre wpisy i komentarze.


Uwielbiam nasza literaturę i naszych bohaterów. Dorównuje im tylko Szekspir.
Ale muszę przyznać, że Pan jest wyjątkową mieszanką:)
Kmicic połączony z Michałem Wołodyjowskim przyprawiony Hamletem z domieszką... Romea z Werony:)

Czyż to nie dowód, że Bóg jest najlepszym mistrzem w kreowaniu Bohaterów?
I to nie literackich ale żywych. Tu i teraz.

Panie D.T.!

"Panna Kuchowska" - tak, gdybym była panienką na pewno bym się w Panu zakochała.

Problem w tym, że jestem mężatką.
I zakochałam się...
I co teraz będzie???

Słodkości na piękny dzień!Monolatria dawnego Izraela a późniejsza koncepcja jedynego Boga (u: Zbrozło)

2013-04-25 20:19

@Zbrozło
Problem swobody obyczajowej w dawnym Izraelu i bardzo restrykcyjnych praw jakie wprowadził Mojżesz by te praktyki i wynikające z nich zagrożenia wyeliminować jest ciekawy ale trudny do omawiania.


Nie wątpię. Nie znam się na tym więc się nie wgłębiam.
Tylko wydawało mi się, że Pana tekst to trochę kompilacja i stąd moje zdumienie.

Jednak wolę jak Pan pisze o Piastach.

Przynajmniej czuję zapach naszej pięknej historii:)

Chyba, że miało to być nawiązanie do Piastów i początków naszej wiary.
W Polsce przecież jeszcze długo oprócz religii przyjętej oficjalnie istniały miejsca kultu wielu bóstw słowiańskich, że wspomnę tyko Świętowita, którego posąg można oglądać w Muzeum Etnograficznym w dawnym ratuszu na krakowskim Kazimierzu.

Zresztą nawet w obecnych czasach są grupy, które otaczają "kultem" figurki mitycznych słowiańskich bogów.


Rzeczywiście. Ale Księgę Rodzaju znam tylko do Kaina i Abla.
Pozdrawiam Pana i życzę pięknego wiośnianego wieczoru!
To wprost niewyobrażalne - w ciągu tygodnia świat z białego zamienił się w cudownie zielony!?

To dopiero dowody na istnienie Boga - Mistrza i Pana i Największego Artysty na tej ziemi!

Ps.
No, może nie dokładnie sekretarzem, ale najwyraźniej coś Panów łączy:)

Monolatria dawnego Izraela a późniejsza koncepcja jedynego Boga (u: Zbrozło)

2013-04-25 14:49

@Zbrozło

Dzień dobry!
Witam Pana serdecznie!

Uczciwie się przyznaję, że nie bardzo pojmuję, jak to się wiąże z tekstem i tym, co Panu D.T. napisałam!

Nie znam też tego cytatu.

Widzę, że oprócz dziejów Piastowskich zna Pan też inne teksty, więc jeśli Pan tak miły - proszę mi to wytłumaczyć, bo nie rozumiem!?

Pozdrawiam ciepło i życzę cudownego popołudnia!

Ps. A tak w ogóle to pytałam Pana D.T. - czy Pan jest jego sekretarzem?


O autorze bloga


Tekstów: 0, komentarzy: 383

Nawigacja

Strona główna
Katarzyna Kuchowska - blog


e-mail/login:
hasło:
zapamiętaj


Załóż konto | Odzyskaj hasło


Nowe komentarze blogera

Zobacz wszystkie...


 

O nas | Kontakt | Regulamin serwisu | Polityka plików cookies| Fundacja Areopag XXI (c) 2010 - 2014