Niewidzialny mur

Niewidzialny mur


Przerywana linia na mapie pokazuje przebieg tzw. zielonej linii, czyli granicy dzielącej Jerozolimę przed 1967 rokiem. Na zachód od zielonej linii jest Izrael, na wschód - Terytoria Okupowane, które przed Wojną Sześciodniową należały do Jordanii. Z kolei pomiędzy obszar pomiędzy przerywanymi liniami to „ziemia niczyja”. Pięćdziesiąt lat temu były tam pola minowe i zasieki. Teraz jest ruchliwe skrzyżowanie, przez które przejeżdżają codziennie tysiące samochodów i autobusów. Można je zobaczyć tutaj.

Od paru miesięcy przychodzi do naszego jerozolimskiego klasztoru Aron. Jest to młody Izraelczyk, nauczyciel współczesnego języka hebrajskiego. Paru braci przychodzi na prowadzone przez niego zajęcia.

Aron przyjeżdża na zajęcia tramwajem. Od przystanku - jak widać na mapce - jest tylko 350 metrów do bramy naszego klasztoru. Aron prosi jednak, żeby za każdym razem ktoś po niego wyszedł na przystanek, a po skończonej lekcji - by ktoś go odprowadził. Boi się, że mógłby zostać zaatakowany na ulicy przez jakiegoś Araba.

Zasieki z kolczastego drutu zniknęły. Zostały niewidzialne mury w sercach zwykłych ludzi.