NARESZCIE RUSZAMY!  Magnificat anima mea Dominum

NARESZCIE RUSZAMY! Magnificat anima mea Dominum


Drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje naszej parafii w Czerkasach!

Niech Bóg będzie uwielbiony! Nareszcie ruszamy z budową naszego kościoła w Czerkasach na Ukrainie!

Przypomnę, że Czerkasy to blisko 300 tys. miasto na Ukrainie, które jest jedynym miastem wojewódzkim, nie mającym do tej pory katolickiego kościoła, a jedynie małą kaplicę przerobioną z prywatnego domu. O sytuacji naszej parafii pisałem szerzej tutaj: http://areopag21.pl/post/5262/pomoz-wybudowac-kosciol-w-czerkasach-na-ukrainie

Lata starań i wyrzeczeń zaczynają przynosić owoce. W Święto Matki Bożej – Matki Kościoła, 5 czerwca b.r. wraz z ks. Proboszczem Leonem Lipieckim dokonaliśmy poświęcenia placu pod przyszły kościół. Zrobiliśmy to prywatnie, bez większego rozgłosu. Niestety, żyjemy tu w „morzu prawosławia” i zdarzały się już przypadki w naszej kijowsko-żytomierskiej diecezji (jak np. w Kijowie na Obołonie, pisałem o tym m.in. http://areopag21.pl/post/3500), że miejscowi prawosławni (zwłaszcza Patriarchatu Moskiewskiego) bardzo mocno protestowali przeciwko budowie katolickiej świątyni.  Dlatego większe uroczystości planujemy na wmurowanie kamienia węgielnego.

To, że możemy rozpocząć tę budowę to zasługa, przede wszystkim, Polaków! To dzięki Waszemu wsparciu, zbiórkom organizowanym w różnych parafiach, możemy rozpocząć budowę naszej świątyni.  Swój, co prawda niewielki, wkład mają także prywatni Dobrodzieje z USA.

W tym miejscu pragnę imiennie wymienić parafie, które do tej pory udzieliły nam wsparcia, w których, czy to ja czy ks. prob. Leon, głosiliśmy kazania i zbieraliśmy ofiary na budowę naszej świątyni. Są to:

Lp.

Parafia

Ks. Proboszcz

 1.

Św. Brata Alberta Chmielowskiego - Szczecin

Ks. Zbigniew Woźniak

 2.

Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej Tarnowskiej

Ks. Stanisław Janusz

 3.

Św. App. Piotra i Pawła - Częstochowa

Ks. Janusz Wojtyla

 4.

Bożego Ciała w Krakowie – Ks. Kanonicy Regularni

Ks. Piotr Walczak

 5.

Św. Krzyża w Krakowie

Ks. Paweł Piotr Kubani

 6.

Św. Franciszka w Wieliczce – oo. Franciszkanie

o. Jacek Biegajło OFM

 7.

Sanktuarium MB Pocieszenia w Pilźnie – oo. Karmelici

o. dr Piotr Spiller OCarm

 8.

Św. Mikołaja w Brzezinach

Ks. Józef Kłosowski

 9.

Chrystusa Króla w Biesiekierzu

ks. Zbigniew Kukiel

 10.

Św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim

Ks. prał. Witold Szala

 

Pragnę podziękować również Osobom indywidualnym, które wpłacały swoje ofiary na konto, a są to:

  • Pielgrzymi, którzy jeździli ze mną do Ziemi Świętej czy po Sanktuariach Maryjnych Europy;
  • Członkinie i Członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja w Dębicy, którzy od lat wspierają nasza parafię.

Tak jak pisałem wyżej,  to dzięki Wam Kochani jesteśmy w stanie rozpocząć to wielkie dzieło! To naprawdę historyczny moment dla naszej wspólnoty i miasta Czerkas. To historyczna sprawiedliwość, że w tym mieście, w którym był kościół zburzonym przez bezbożny komunizm, znowu stanie katolicka świątynia.

Na Polaków zawsze można liczyć! Od trzech lat prowadzimy korespondencję z dwoma fundacjami w Niemczech. Trwa niekończąca się wymiana listów, kosztorysów, planów itp. Końca nie widać! Może gdybyśmy budowali w Czerkasach meczet, to wtedy szybciej otrzymalibyśmy jakąkolwiek pomoc…

Dzieło rozpoczęte! Ale trzeba je dokończyć. Dlatego liczymy na dalszą Waszą pomoc Drodzy Rodacy!

 

Drodzy Księża Proboszczowie!

Do Was zwracamy się ze szczególnym apelem i prośbą! O otwartość serca na naszą sytuację. Wiemy, że często polskie parafie są „zasypywanie” różnymi zbiórkami. Jednak zechciejcie pomóc naszej parafii! Nie chcemy zabierać parafii niedzielnej tacy, bo każda parafia ma swoje potrzeby! Prosimy o możność wygłoszenia w waszej parafii kazań, a po Mszach św. stanięcia przed kościołem i zebrania ofiar na budowę naszej świątyni.

Chętnych proszę o kontakt, najlepiej emailowy: jacek@cyberia.pl

Można tezż dzwonić na numer: 42 20 95 044 jest to numer tzw. bramki Voip (telefonia internetowa). Opłata jak za połączenie w kraju  lub na numer ukraiński +38 096 500 79 41

W związku z budową została wydrukowana ulotka\cegiełka, która można zobaczyć pod adresem: http://rkcck.opoka.org/ulotka.pdf

Jeśli trzeba możemy wysłać potrzebną ilość sztuk - jeśli podacie adres.

Adres strony parafii: http://rkcck.opoka.org/index.html, w zakładce  http://rkcck.opoka.org/gleria.html jest trochę zdjęć z życia naszej wspólnoty.

Podajemy numery kont, na które można wpłacać ofiary.

Ks. Leonid Lipetskyi

SWiFT banku: PKOPPLPW

konto złotówkowe:    

PL 71 1240 1923 1111 0010 5746 6700

konto dolarowe USD:  

PL 10 1240 1923 1787 0010 5746 6784

W tytule wpłaty prosimy wpisać: ofiara na budowę kościoła w Czerkasach

 

W razie jakichkolwiek pytań podajemy dane adresowe parafii:

 

Rzymskokatolicka Parafia pw. Zwiastowania NMP

vul. Mytnytska 22; 18 015 Cherkasy, UKRAINA

tel. +38 096 5007941; +38 097 8474643; e-mail: jacek@cyberia.pl

lub lleonid1967@gmail.com

strona internetowa: http://rkcck.opoka.org

 

ZA KAŻDY GEST DOBROCI, ŻYCZLIWOŚCI I OFIARY

NIECH BÓG STOKROTNIE WAM WYNAGRODZI!

Zgłoś post do moderacji