Nowe oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka

Nowe oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka


Piotr Rubik i Zbigniew Książek w latach 2004-2007 stworzyli trzy oratoria tworzące ,,Tryptyk Świętokrzyski''. Tematami ich była wiara, nadzieja, miłość, konsekwencje łamania prawa bożego, wojna, cierpienie, totalitaryzm oraz tolerancja. Głęboka duchowość Zbigniewa Książka z talentem muzycznym Piotra Rubika okazały się być świętnym połączeniem. Krytycy klasyczni uważali muzykę oratoryjną połączoną z elementami popu za tzw. sacro polo. Jednak Piotr Rubik był odporny na to. Niestety po spięciach z solistami i niestety samym autorem libretto Piotr Rubik stał się trochę zapomniany na te pare lat. Jednak w 2015 roku wrócił do tego co najlepiej mu wychodzi. Tworzenia wielkich koncertów symfonicznych z prostymi tekstami o bardzo głębokiej treści. Zaczął premierą zresztą w już odnowionej i udoskonalonej ,,Kadzielni'' w Kielcach piosenek o szczęściu i miłości tzw. ,,Pieśni Szczęścia''. Jednak Światowe Dni Młodzieży staly się jego wielkim powrotem na scenę muzyki chrześcijańskiej oraz szeroko pojętej kultury. 

Podobny obraz

 

 

TVP3 transmitowało ten koncert tak, że wszyscy mogli go obejrzeć bez problemu. Mogę się przyczepić, że nie pokazano ostatniego utworu wzorowanego na ,,Stabat Mater'', ale na szczęście podczas prapremiery nagrywano dwupłytowy album, który premierę miał w Lipcu 2016 roku a następnię płyta DVD z nagraniem live koncertu. 

 

W skład zespołu ponownie weszła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej (w latach 2004-2007 chętnie współpracowała) oraz chór akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego. Natomiast pojawiły się te twarze:

Znalezione obrazy dla zapytania zosia nowakowska

Znalezione obrazy dla zapytania olivia wieczorek

Znalezione obrazy dla zapytania agnieszka przekupień

Znalezione obrazy dla zapytania marcin januszkiewicz

Podobny obraz

  • Zofia Nowakowska
  • Olivia Wieczorek
  • Agnieszka Przekupień
  • Marcin Januszkiewicz
  • Michał Bogdanowicz

To był piękny koncert składający się z napisanych pięknym, ale zrozumiałym językiem utworów inspirowanych wydarzeniami z okresu obecnego i XX wieku. Jednak głównym patronem oratorium jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Przedostatni utwór był opisem męki i śmierci jaką poniósł niezłomny kapłan z Kościoła św. Stanisława Kostki. Wyraża nadzieję, że okropna śmierć księdza Popiełuszki oraz nieunikniona sprawiedliwość wobec sprawców, którzy zamordowali go dlatego że wierzył w Jezusa i pomagał ludziom przetrwać ich terror w okresie stanu wojennego nie pójdzie na marne. Między utworami podczas koncertu w Kielcach czytano zarówno fragmenty listów jak i wywiadów, których udzielił Jerzy Popiełuszko. 

Pierwsza narracja była treścią listu do księdza Czesława Miętka. Młody kleryk został siłą wciągnięty do wojska, gdzie znęcano się nad nim i jego kolegami chcąc pozbawić ich woli powrotu do seminarium. Raz kazano mu zdjąć buty przed całym plutonem za to, że nie zdjął różańca z palca oraz nosić ciężkie uzbrojenie i stać na baczność. On tylko mógł się modlić w ciszy ofiarowując cierpienia panu Bogu. Stwierdził, że lekko się cierpi gdy ma się świadomość że cierpi się dla Jezusa. 

Druga narracja dotyczyła sytuacji gdy był zastraszany przez Służbę Bezpieczeństwa (i tu osobiście popieram rozliczenie się z tymi, którzy wybrali!!! słuzbę systemowi komunistycznemu i bez wahania bili, mordowali, tłukli  i inwigilowali księży, opozycję demokratyczną oraz zwyczajnych ludzi)  a władza próbowała pozbawić go społecznego zaufania nawet w gazecie umieszczając komunikat, że nadużył wolności sumienia. Jak można naruszyć wolność sumienia. Można ją ograniczyć, ale nigdy nie nadużywać. 

Trzecia i najważniejsza narracja to był fragment wywiadu z księdzem Popiełuszko z roku 1984 nagranego na kasetę wideo. Słowa tak wzruszające i prawdziwe zwłaszcza teraz w kontekście niewoli jaką próbuje załatwić skrajna lewica antychrześcijańska oraz państwo islamskie. 

I to jest zasadniczy cel żeby Cierpienia, których ludzie doznają w pracy, w więzieniach na ulicy by to nie zmarnowane. W historii chrześcijaństwa mamy wiele przykładów jak trzeba bronić prawdy. Po prostu do końca. Jezus za głoszenie bożej prawdy oddał życie. Podobnie apostołowie. A przecież rolą księdza jest to, żeby głosić prawdę i za prawdę cierpieć, a jeśli trzeba za prawdę oddać życie

Jak zatem widać oratorium, którego nazwa też nie jest przypadkowa ponieważ pochodzi ona z Ewangelii wg. św. Mateusza 10,22:

Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

Zatem oratorium powstało z myślą o chrześcijanach, którzy na całym świecie cierpią prześladowania tylko dlatego, że ich panem jest Jezus Chrystus i są największą grupą religijną wśród prześladowanych za wyznawanie wiary. Największe ofiary są w państwach islamskich takich jak Syria czy Irak. Tam nie tylko są pozbawieni godności, lecz także są narażeni na śmierć w zamachach bombowych czy pacyfikacjach do których dopuściło się państwo islamskie szczególnie w Dolinie Niniwy oraz innych miejscach Bliskiego Wschodu mających korzenie chrześcijańskie od wieków i gdzie Islam nie wyparł wiary w Jezusa Chrystusa. Jednak według zarówno Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie jak i Open Doors państwem najbardziej nienawidzącym wyznawców Jezusa i traktujących ich jako zdrajców (narażając ich przez to na śmielternie grożną ucieczkę do Korei Południowej lub sąsiadujących a też prześladujących chrześcijan Chin) jest Korea Północna. Jest to przykład konsekwencji daleko idącego ateizmu (nie chcąc obrażać jako tako ateistów) oraz braku  zainteresowania ze strony społeczności międzynarodowej. Papież Franciszek już w 2014 roku apelował o rozwiązanie pokojowe konfliktu (tu jest link), który pochłania życie mnóstwo osób niezależnie od ich wiary. Według statystyk co roku ginie na świecie ponad 100 000 chrześcijan a kolejne setki tysięcy żyją w krajach gdzie nie wolno im swobodnie praktykować swojej wiary. Na szczeście próbuje się pogodzić zarówno muzułmanów jak i chrześcijan tak żeby żyli wspólnie, ale to nie jest łatwe w kontekście zarówno trwającej od wielu lat wojny na Bliskim Wschodzie oraz dominacji skrajnego i nienawistnego islamu, który głosi śmierć niewiernym oraz zbudowanie państwa wyznaniowego opartego na Koranie. Wiem, że można to potraktować jako tzw. sprawiedliwość dziejową, że to jest zemsta na ,,krzyżowcach'' oraz walka z dominacją wyłącznie jednej religii. Ale jednak musimy dokonać wyboru między chrześcijaństwem głoszącym miłość do bliżniego a ideologią totalitarną, z którą rzeczywiście porządni  muzułmanie nie chcą mieć nic wspólnego. 

 

Dlatego dziękuję Bogu za to, że zostało stworzone oratorium poświęcone męczennikom za wiarę i pokój. W tej chwili szykuje się trasa międzynarodowa. 

 

Zgłoś post do moderacji