Katolicka rozgłośnia moim okiem

Katolicka rozgłośnia moim okiem


Ten rok jest dla wielu stacji diecezjalnych jubileuszowym, ponieważ po 1989 roku pozwolono kościołowi na utworzenie swoich rozgłośni. Diecezja powinna posiadać swoje medium ponieważ przez to jest w kontakcie z wiernymi. Monopol Radia Maryja nie został przełamany i wielka szkoda. Na razie przyjrzymy się historii sieci Plus. 

Znalezione obrazy dla zapytania radio plus logo                                                                                                                                                                Znalezione obrazy dla zapytania radio plus logo  

To stare logo jest obecne choćby w hallach budynków nawet rozgłośni, któe wystąpiły z Plusa.

 

Radio to miało  bardzo trudną historię. Najpierw zostało utworzone w Gdańsku jako osobna stacja diecezjalna a następnie w roku 1998 utworzono sieć rozgłośni diecezjalnych Plus. W tej sieci pracowało wielu dziennikarzy określanych jako ,,pampersy'' czyli np. Jacek Pospieszalski-dyrektor muzyczny (zresztą słynne 8 błogosławieństw powstało za jego czasów), Tomasz Terlikowski, Rafał Porzeziński, Robert Tekieli, Rafał Ziemkiewicz, ale i również pracujących w mediach głównego nurtu np. Beata Tadla (obecnie w Nowa TV) czy Bogdan Rymanowski(dziennikarz TVN24). Formuła taka że radio katolickie miało charakter świecki głównie a muzyka tam odtwarzana też taki sam charakter miało na celu zwrócenie uwagi osób niewierzących lub mniej wierzących oraz ewangelizować ich. Niestety okazało się że komercja ma wielkie znaczenie i doprowadziło to do wystąpienia (najwięcej za czasów księdza Kazimierza Sowy) stacji i utworzenia niezależnych rozgłośni lokalnych:

 

Znalezione obrazy dla zapytania radio em katowiceZnalezione obrazy dla zapytania radio warszawa   Znalezione obrazy dla zapytania radio emaus 

 

 

 

 

 

 

 Znalezione obrazy dla zapytania radio er   Podobny obrazZnalezione obrazy dla zapytania radio katolickie vixtoria   

Jak zatem widać poniesiono ogromną klęskę, ponieważ sieć nie wytrzymała konkurencji z ostrą rzeczywistością czyli pieniędzmi. Szukanie inwestorów było totalną klapą. W końcu radio uległo fragmentacji na VOX FM oraz sieć Plus.Ostatecznie stacje diecezjalne(w tym Radom, Olsztyn, Łódż, Koszalin,Legnica, Szczecin) stały się uzależnione od eurozetu, który nie gwarantował charakteru katolicko-społecznego jako właściciel mającego charakter lewicowy Radia Zet). Największą tragedią moim zdaniem było ponowne przyłączenie zipiejącego finansowo, ale naprawdę katolickiego Radia Józef do sieci Plus w 2008 roku. Do tej pory jak odsłuchuję archiwalne nagrania radiowe z stacji archidiecezji warszawskiej nie mogę uwierzyć, że zniszczono tak dobre radio. Programy stracili tam znani ewangelizatorzy i publicyści choćby autor legendarnej Encyklopedii New Age dla Chrześcijan Robert Tekieli, autor książek o Janie Pawle II Paweł Zuchniewicz czy świetny kaznodzieja ksiądz Paweł Pawlukiewicz. Oczywiście nie jest to prawda, że stacje pojedyńcze też tak na tym straciły. Wszystko było uzależnione od umowy z siecią oraz zarządzających nimi dyrektorów i biskupów. W roku 2013 doszło do drugiego kryzysu w sieci Plus. Inwestor wbrew radzie programowej oraz właścicielom przynależących do Radia Plus stacji czyli biskupom zdecydowano o zmianie muzyki na disco-polo oraz disco. Zmiana ta okazała się być z jednej strony wzrostem słuchalności, ale z drugiej strony jeszcze bardziej podniosło ciśnienie krwi wiernym oraz duszpasterzom. Nawet biskupi wierni dotychczas sieci Plus zaczęli mówić o konieczności wystąpienia z niej. Na szczęście niewiele czasu to trwało zanim została przywrócona muzyka typu classic hits. Jednak nie obyło się to bez opuszczenia sieci w roku 2014 następujących stacji:

Znalezione obrazy dla zapytania radio em kielceZnalezione obrazy dla zapytania radio silesia

 

 

 

Podobny obraz

 

Jak widać w ciągu aż 25 lat wystąpiło z sieci 8 stacji (tu nie liczę Radia Plus Toruń zastąpionego przez Radio Zet Gold). A wróciła natomiast tylko jedna. Radio eR dnia 16 kwietnia 2017 roku zakończyło emisję i stało się ponownie Radiem Plus Lublin. Na razie dość nisko oceniam stację z powodu małej ilości programów, rezygnacji z naprawdę religijnego charakteru, zbyt dużą neutralność polityczną (brak informacji o zatrzyma aborcję) oraz nieobecności w mediach społecznościowych. Rozumiem, że się buduje, ale radio eR posiadało już swoje konto na facebooku. Wciąż ono istnieje co jest bardzo dziwne. Pisałem już w tej sprawie do dyrektora programowego księdza Krzysztofa Podstawki (bohater jednego z moich artykułów, szkoda bo wielki człowiek) oraz kurii metropolitarnej. Odbierając nagrodę w jednym z konkursów w biurze radia na tablicy zauważyłem list słuchaczki zaniepokojonej tym co się dzieje z stacją. Naprawdę jestem zaniepokojony, ponieważ ludzie nie mogą być skazani tylko na Radio Maryja. Oczywiście w ostatnich miesiącach była transmisja kilku mszy świętych, ale to za mało. Gdzie są felietony, rożważania pisma świętego czy choćby program z słowami metropolity lubelskiego. Rozumiem, że jest umowa odnośnie rozdziału godzin na program ogólnopolski (kocham program Weroniki Kostrzewy, Jacka Prusinowskiego, księdza Zbigniewa Kapłańskiego czy Aleja Gwiazd, ale najbardziej ,,Nocne Światła'') a lokalny, ale jednak biskup powinien zabiegać o to żeby coś zmienić. 

 

Osobiście nie podoba mi się, że radio plus ogólnopolskie przez większość czasu jest absolutnie niereligijne. Oczywiście, radia tego typu są idealne dla ludzi młodszych czy osób niewierzących. Teraz przyjrzymy się choćby kieleckiemu Radiu eM Kielce 107,9 FM. Nie tylko jest obecna transmisja mszy świętej lecz także programy religijne oraz przegląd muzyki chrześcijańskiej (lista z mocą). Jak widać słowa dyrektora radia ks. Leszka Skorupy spełniły się jak najbardziej:

 Wracamy do tego, co było za czasów Radia Jedność. Będzie dużo audycji na żywo, stawiamy też na szybką lokalną informację. Oczywiście nie zabraknie programów religijnych. Dzięki temu, że zrzeszyliśmy się z silną siecią, w naszą lokalność możemy wpleść ogólnopolską publicystykę.

Wydaje mi się teraz, że to niezależność od wielkich korpolacji jak ZPR Media i Eurozet powinna być ważna dla katolickich mediów. Miejmy nadzieję, że w Radiu Plus z czasem dojdzie do porządków tak że wróci do Warszawy Radio Józef, które pamiętam z dzieciństwa gdy modliłem się na różańcu razem z nim. 

 

Zgłoś post do moderacji